fbpx

ביטחון שוטף: נועם קיסר לוקח את השירות הצבאי לתוך סרט אנימציה

נועם קיסר, עדיין חייל בחיל האוויר, לקח השראה מתורנויות מטבח ושמירה ארוכות והחליט להפוך את החוויה שלו לסרט אנימציה קצר ומסקרן. הוא חולק איתנו את תהליך היצירה וסקיצות שרואות אור לראשונה.

ביטחון שוטף - נועם קיסר
ביטחון שוטף - נועם קיסר

׳בטחון שוטף׳ הוא סרט על השירות שלי, בפרט על החודשים שביליתי במצטבר בתורנויות מטבח ושמירה. הרגשתי שהסרט שאני יוצר חייב לעסוק במציאות היומיומית שלי כחייל בשירות חובה. היה לי חשוב לעסוק בחוויה צה”לית שהיא לא רק שלי, אלא משותפת לכל מי שעבר דרך המערכת הצבאית – שמירה בש.ג.. הבחירה הזו הרגישה לי נכונה עוד יותר בהקשר של השירות שלי בחיל האוויר. למרות שאני מוקף בסלנג והתעסקות שקשורים לטיס, בפועל הקשר הישיר שלי לעולם הזה רופף מאוד. זהו סרט חיל־אווירי בלי מטוס אחד.

מאיפה התחיל הרעיון?

עוד בשלבי התכנון של הסרט, ידעתי שאם ארצה להגיע לתוצר טוב אצטרך ללמוד לעבוד עם המגבלות שלי – הזמן המוגבל שעמד לרשותי לעבודה על הסרט (רק בערבים וסופי שבוע), וגם – היותי יוצר יחיד בלי ניסיון קולנועי קודם.

המגבלות אילצו אותי לעבוד בצורה חסכנית ויצירתית, ועיצבו כמעט כל החלטה שהגעתי אליה. ברמת התסריט, ידעתי שאני מוכרח להציב לעצמי גבולות מבחינת היקף הסיפור אם ארצה לסיים אותו אי־פעם. זו אחת הסיבות המרכזיות שבחרתי לספר סיפור שדורש רק שני לוקיישנים ודמות אחת.

ברמה הטכנית, הבנתי מהר מאוד שאני לא יכול להרשות לעצמי לעבוד במנועי רנדור סטנדרטיים: זמן הרנדור בהם ארוך מאוד, על אחת כמה וכמה ליוצר חסר ניסיון כמוני שעלול לגלות מאוחר מדי הגדרה לא נכונה או בעיה בסצנה, ולבזבז הרבה מאוד זמן. זו הסיבה שהחלטתי בשלב מוקדם מאוד של הפרויקט לעבוד עם מנוע רנדר בזמן אמת (eevee) שדרכו הייתי יכול לדעת בוודאות של 100% שהתמונה שאני רואה על הצג שלי תהיה זהה לתוצאה הסופית. אני משער שהבחירה הזו גם חסכה לי כמה מאות שעות רינדור במצטבר.

ביטחון שוטף - נועם קיסר
ביטחון שוטף - נועם קיסר
ביטחון שוטף - נועם קיסר
ביטחון שוטף - נועם קיסר

אם בחיסכון זמן עסקינן, עשיתי מאמץ גדול כדי לייעל את תהליך העבודה שלי. הזמן המועט שבו הייתי פנוי לעבוד אילץ אותי ליצור אך ורק פריטים שיכנסו אל תוך הסרט. לא יכולתי להרשות לעצמי להשקיע במידול אובייקט שלא יראה בתוצר הסופי. החסכנות הזו באה לידי ביטוי גם ביצירת הסקיצות והטקסטורות, שנראות טוב רק אם מסתכלים עליהן מזוויות המצלמה שבסרט.

בכל הצעדים האלו הייתי מוכרח לכבוש את היצר הפרפקציוניסטי שלי, אחרת הייתי יכול להמשיך לעבוד על הסרט לנצח.

אני רוצה להאמין שהעובדה שהטלתי את המגבלות האלו על עצמי מבעוד מועד שיחקה בסופו של דבר לטובת הסרט, ותרמה למראה הייחודי שלו.

גם עם תכנון מראש, היו כמה סצנות שהיוו עבורי אתגר לא צפוי ואילצו אותי להסיט את התסריט מהכיוון המקורי שלו. אני חושב שהיכולת להעריך מה בגבול היכולת שלי כיוצר יחיד ומה לא שווה את המאמץ היא אולי הדבר החשוב ביותר שלמדתי מהפרויקט הזה.

תהליך עיצוב הדמות

הדמות היתה הרכיב הראשון שהתגבש בתהליך היצירה. החייל מבוסס קצת עלי, והרבה על אנשים שונים שיצא לי לפגוש במהלך השירות שלי, במטבח או בבוטקה. עוד בשלב מוקדם מאוד ידעתי איך הוא יראה ויתנהג. היה לי חשוב ליצור בצורה מדויקת את המדים והווסט ששומרים איתם בבסיס שלי, והרגשתי שנכון לאזן את העומס הויזואלי שהם יוצרים עם פנים פשוטות יחסית. לקחתי השראה מהחבובות וכל מני בובות גרב בשביל ליצור דמות שתהיה חמודה מאוד ושלומיאלית בו זמנית.

תהליך עיצוב הבוטקה

ביטחון שוטף - נועם קיסר
ביטחון שוטף - נועם קיסר

עיצוב הבוטקה היה מורכב מעט יותר. מידות בוטקה אמיתיות היו קצת לוחצות לדמות המגושמת שלי, והייתי צריך להתאים את הדמות ואת המבנה אחד לשני כדי שאוכל להשיג את השוטים שתכננתי. גם הבוטקה הוא שילוב של הרבה מאוד עמדות שמירה שיצא לי לבלות בהן, והמטרה העיקרית היה להוסיף למקום המון פרטים קטנים כדי להפוך אותו לאמין. 

מקומות כמו בוטקה הם סופר מעניינים בעיני (בתנאי שזה לא אני ששומר שם באותו רגע), ורציתי שהוא יראה מוחשי ככל הניתן. העובדה שהוא לא שייך לאף אחד, ובכל זאת נאלצים לבלות בו שעות רבות כל כך מייצרת מערכת יחסים מורכבת בין השומר לבוטקה – כמו אסיר בתא, בסוף שבוע שמירות אתה כבר מכיר בו כל מילימטר. אני רוצה להאמין שכל מי שאי פעם העביר כמה שעות בש.ג. יוכל לזהות בקלות את כל הסימנים שמשותפים לכל בוטקה באשר הוא.

ביטחון שוטף - נועם קיסר
ביטחון שוטף - נועם קיסר

הזמן הרב ביותר שהשקעתי היה בעבודה על העננים. למרות שהתמונה שלהם היתה לי ברורה בראש, היה לי קשה מאוד להשיג את האסתטיקה שחיפשתי במציאות. רק אחרי הרבה מאוד ניסוי וטעיה הצלחתי להגיע לתאורה שכיוונתי אליה. גם צורת העננים לא הייתה מובנת מאליה, והשקעתי לא מעט זמן בלהבין איך לאזן בין עיצוב מדוייק של צורת הענן לפריים שלי לבין שמירה על רנדומליות שמעניקה לו אמינות.

יצירת הסרט היתה חוויה מלמדת בצורה יוצאת מן הכלל בשבילי. היא כללה התנסות באספקטים שונים של תהליך היצירה שמעולם לא חוויתי לפני כן – מאנימציית דמויות לבימוי ותאורה. מה שהכי קידם אותי ואת הפרויקט היה הסיוע והתמיכה של האנשים סביבי: המפקד שלי גיל יהודי, שישב איתי שעות רבות על פיתוח הסרט, חבר שלי רועי חננאל שלקח על עצמו להלחין מוזיקה לפרויקט ולא נח עד שהיא נשמעה מדהים, ועוד המון חבר’ה שאני משרת איתם ונתנו לי עצות ופידבק שעזר לי להגיע אל קו הסיום.

התחלתי את העבודה על הפרויקט הבא שלי. עכשיו כשאני יודע מה דורש סרט קטן, רוצה להתרחב ולעבוד על סיפורים גדולים ושאפתניים יותר. הכי מתרגש מהאפשרות לעבוד עם אנשים נוספים. החיסרון הגדול בלימוד עצמי הוא שלא יצא לי להיחשף מספיק לעמיתים למקצוע, ואין דבר שאני יותר רוצה לעתיד מאשר לפגוש חברה ללמוד מהם וליצור איתם.

ביטחון שוטף – נועם קיסר

בימוי ואנימציה – נועם קיסר
יעוץ עריכה ובימוי – גיל יהודי
מוזיקה – רועי חננאל
גרפיקה – עמית ביטון ויוגב דוד
כוריאוגרפיה – שלי סול
עריכת סאונד – חן גוסלר

ווהו! נרשמת לניוזלטר שלנו בהצלחה!

המלצה:
קבוצת הפייסבוק שלנו Secret Uncoated כוללת יופי של ממתקים המתעדכנים על בסיס יומי, עם מלא אנשים טובים ←

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד