אלון דניאל התאהב באסתטיקה של סרטי פילם

אלון דניאל, במאי בוגר קולנוע במכללת מנשר לאמנות, נדלק לפני שנתיים על פורמט הוידאו של פילם. זה קרה אחרי שנים של צילום סטילס בפילם וצילום וידאו בדיגיטל, כשהשתתף בצילום דוקו בפורמט הייחודי. התוצאה היא סרטונים עם אסתטיקה מובחנת, גרעיניות קריספית וצבעוניות מרהיבה. 

כשאני מראיין את אלון דניאל הוא נמצא בכלל במילאנו, איטליה, עם בת זוגו, שון. הם עברו לשם בעקבות לימודיה, והשעתוק הגיאוגרפי פתח דלתות מעניינות שהגיעו עד למשרדים של מגזין Vogue. זה לא מפתיע. בשנתיים של עבודה קשה ומתיחת סקאלת עיצוב הפריימים שבידיו, הוא יצר תיק עבודות מרשים. היום הוא נע על הקו בין ישראל לאיטליה, ובמקור מרמת השרון.

אל העבודות של דניאל נחשפתי בקבוצת הפייסבוק ׳חדר חושך׳, לשם הוא מעלה בעיקר צילומי סטילס, וגם סטילסים מתוך וידאו. אי־אפשר להתעלם מהאסתטיקה הספציפית שלו. מדובר בממתקים של ממש.

ב־2015 צלל אל עולם צילום הסטילס, ״עם מצלמת 35 מ״מ של אבא שלי – PENTAX KM״. ב־2018 סיים את מכללת מנשר לאמנות, שם למד קולנוע וקיבל כלים להבנה לפרטי פרטים של משמעות הסרט מהמרצה דן חיוטין.

״שיגו קוש״ היה מחזמר היפ־הופ שביים כסרט גמר, והוקרן בפסטיבל חיפה האחרון. ״הסרט מתאר שתי חבורות שחיות במבנה נטוש, שבור אך מהמם ומוכרות שם מריחואנה. יש בין שתי החבורות תככים ומזימות של חבלה במריחואנה עד שזה מגיע לפיצוץ ביניהן. בין לבין יש שבירה מהקולנוע הקלאסי אל שירים שהדמויות שרות.״

אלון דניאל
אלון דניאל
עדן דרסו - תמיד. בימוי וצילום: אלון דניאל
עדן דרסו - תמיד. בימוי וצילום: אלון דניאל

קבלת הצבעים עצמם, הדינמיקה בין הצללים להיילייטס, הטווח הדינמי ההיסטרי. אפילו צורת העבודה בצילום, שבה אני משתמש בכל מקרה עוד מאז שהייתי מתעסק בסרטים בדיגיטלי

ים בקשי - Transparent. בימוי וצילום: אלון דניאל
ים בקשי - Transparent. בימוי וצילום: אלון דניאל

סרט הגמר צולם בפילם?

״לצערי אז הרצון היה לצלם את הסרט בפילם אבל היכולת הטכנית עדין לא הייתה אצלי. ניתן לזה לוק מסויים. אבל לצערי ההבדל בין הדיגיטלי לפילם הוא גדול מאוד וגם כשמנסים להשוות זה אף פעם לא יהיה אותו הדבר.״

אתה מדבר על הגרעיניות, הטקסטורה? או מעבר לזה?

״הרבה מעבר לזה. קבלת הצבעים עצמם, הדינמיקה בין הצללים להיילייטס, הטווח הדינמי ההיסטרי. אפילו צורת העבודה בצילום, שבה אני משתמש בכל מקרה עוד מאז שהייתי מתעסק בסרטים בדיגיטלי.

כשאני ניגש לשוט וממש רגע לפני הצילום, עושה מספיק חזרות כדי שהשחקן ידע שיש לו טייק או שניים לתת את המקסימום שלו וכנראה שלי זה יספיק. במידה ויש תנועת מצלמה מסובכת אז יכול להיות מעט יותר מזה אבל בדרך כלל זה מסתפק ב־5 טייקים לשוטים המסובכים.״

כי חומר הגלם יקר?

״האמת שלא. ככה אני עובד כי זה חוסך המון זמן, אתה מצלם רק את מה שאתה באמת צריך מבלי לבזבז המון זמן על עוד טייקים מיותרים. אתה לא מתברבר על אותו הדבר יותר מדי זמן.״

הייתי רואה המון קליפים וסרטים, ומתחיל להבדיל בין הדיגיטלי לפילם בעין

הלוק של פילם בוידאו הדליק אותו ב־2016, ״הייתי רואה המון קליפים וסרטים, ומתחיל להבדיל בין הדיגיטלי לפילם בעין. לקח לי קצת זמן להיכנס לזה מהסיבה הפשוטה שבשום בית ספר לקולנוע בארץ לא מלמדים יותר על פילם וזו טעות חמורה של מוסדות הלימוד פה״.

טבילת האש הראשונה הייתה כעוזר צלם ולואדר בסרט הדוקומנטרי באורך מלא (שעדיין בעריכה) – ״סמדר״ של הבמאית מעיין טולדנו. ״היינו צוות מצומצם מאוד, מעיין, מיקה אלטסקן (הצלם) ואני. בגלל שהיינו מעט אנשים על הסט מיקה יכל ללמד אותי כמה שיותר במהלך שבוע הצילומים. צולם עם Aaton Xtr Prod, מצלמה אישית של מיקה״.

מאחורי הקלעים של הקליפ של ים בקשי - Transparent. צילום: אלון דניאל
מאחורי הקלעים של הקליפ של ים בקשי - Transparent. צילום: אלון דניאל
ים בקשי - Transparent. בימוי וצילום: אלון דניאל
ים בקשי - Transparent. בימוי וצילום: אלון דניאל

ברגע שמצלמים, נחשפים לתוצר הסופי? או רק אחרי הפיתוח?

״בגדול התהליך הוא כזה: מצלמים את הפרויקט ולאחר מכן שולחים את הרולים אל המעבדה שרוצים לעבוד איתה, המעבדה מפתחת את הרולים וסורקת אותם (דיגיטציה) לקובץ אחד ארוך מאוד לפי הפרמטרים שהצלם מבקש (2K / 4K / Low Resolution וכו׳).לאחר מכן הם שולחים את הקובץ בענן משלהם אל הלקוח ומפה הכל בדיוק כמו עבודה עם קבצים דיגיטלים, עורכים אופליין ולאחר מכן שולחים את הסרט לתיקוני צבע.

בזמן הצילום יש לך אינדיקציה לדעת אם השוט הצליח?

״בזמן הצילום הצלם צופה דרך העינית (זכוכית) ורואה את הפריים בלבד. הבמאי/ת יכול/ה להיות עם מוניטור (יש מצלמות שאין להם חיבור למוניטור). במוניטור רואים גם רק את הפריים ובאיכות ירודה כמו 480p – 720p, אך ורק כדי לראות את הפריים (שאין סטנד, קומפוזיציה וכו').

כדי לדעת שחושפים טוב צריך לדעת איזה סטוק הפילם עצמו ולפי זה למדוד את האור עם מד אור. זה בגדול. זה הכי פשוט בעולם בתכל׳ס ויוצא הרבה יותר יפה. אז אם אתה שואל את עצמך למה אנשים לא מצלמים רק בפילם? חשש, חוסר ידע, פחד גדול שהחומר יישרף, פחד על זמן צילום שלא יספיק להם וכו'.״

למה אנשים לא מצלמים רק בפילם? חשש, חוסר ידע, פחד גדול שהחומר יישרף, פחד על זמן צילום שלא יספיק להם

מה היה הסרטון הראשון שהתחלת לביים בפילם?

״׳יגואר׳ של עידו בי וצוקי. קליפ שצולם על S16. לפני ההחלטה על ה־16 מ״מ ישבתי איתם והסברתי להם מה זה נותן ואיך התוצר הולך להראות. הם ממש עפו על זה ונתנו לי את הבמה להרים את ההפקה הזו. התייחסנו אל זה בדיוק כמו אל כל הפקה אחרת. אני אוהב לגשת להפקה כמעט תמיד עם אותו הצוות.

הרגע המרגש הגיע לאחר מכן, ביום שהלינק עם החומרים הגיע. לרגע הזה גיא דואניאס (חבר שלי והצלם של הקליפ) ואני חיכינו כל הזמן. הצפייה בחומרי הגלם שאת הרגע הזה עשינו יחד״.

והקליפ הזה פתח דלתות נוספות?

״לגמרי, רק פתח לנו את התיאבון ללצלם בפילם. לאחר ׳יגואר׳ גיא ואני יצרנו קליפ לראפר אלבלייז. מאז החצי שנה האחרונה 95% מהפרוייקטים שלי מצטלמים בפילם״.

למילאנו עבר בסוף 2019, ״בת הזוג שלי שון רצתה לעבור לאיטליה ללימודים, ולאחר מחשבה רבה בדקתי אופציות פה וטסתי לפגישות. מאז אני מחבק את הרגע שהחלטתי לעבור יחד איתה. כמובן שזה גם מהסיבה של להשאר יחד, וגם שזה פתח לי דלתות רבות״.

היו כבר פרויקטים בינלאומיים, והאם זה בתכנון?

״כן יצא לי לעבוד פעמיים עם Vogue Magazine ממש לפני הקורונה. יצא לי לעבוד כעוזר צלם בעבר בפרויקט שלהם שהצטלם בארץ והבמאית טליה קוליס בחרה בי להמשיך איתה כצלם במילאנו ופריז בשתי העבודות״.

מדהים. על מה אתה עובד עכשיו?

״כרגע יש כמה קליפים מוכנים ומחכים לשחרור מבחינת האמנים. סרט אופנה חדש שביימתי לחברה פה במילאנו בתחילת ספטמבר למותג האופנה Roni Studios. עכשיו אני עובד על סרט קצר במילאנו״.

יוצר/ת ספציפי שאתה אוהב במיוחד?

״מאוד אוהב את הסגנון של Gaspar Noe ומעריץ את האסתטיקה של ווס אנדרסון״.

אלון דניאל. צילום: יונתן בובו כהן
אלון דניאל. צילום: יונתן בובו כהן

ווהו! נרשמת לניוזלטר שלנו בהצלחה!

המלצה:
קבוצת הפייסבוק שלנו Secret Uncoated כוללת יופי של ממתקים המתעדכנים על בסיס יומי, עם מלא אנשים טובים ←

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד