קורונה־מאן! עידן רום ושחם רובין יצרו קליפ מטורף

קליפ האנימציה המוטרף ׳קורונה־מאן׳ של המוזיקאי עידן רום והאנימטור שחם רובין קטף פרסים ברחבי העולם, ויוקרן באנימיקס הקרוב. השניים המציאו גיבור־על בהשראת המגפה העולמית, עם השראות מהניינטיז והאייטיז. הוא מצחיק, מופרע ואייקוני.

קורונה־מאן
קורונה־מאן

הרעיון לשיר ׳קורונה־מאן׳ החתרני התחיל, איך לא, בנסיעה בלתי חוקית. "היה זה בזמן הסגר השני כאשר היה אסור להתרחק יותר מ־100 מטר מהבית כשהחלטתי לבקר חבר בקיבוץ השכן", מספר עידן רום, מוזיקאי-יוצר אשר כתב והלחין את השיר המקורי ״קורונה־מאן״.

״בזמן הנסיעה התמרמרתי על הסגרים שחנקו אותנו ואמרתי לחבר טוב שלי, ׳חבל שאין לנו איזה גיבור־על שיוכל להציל אותנו מכל החרטא הזה… מן ׳קורונה־מאן!׳, ושמנו דגש על ההגיה – כמו זאת שהילדים אומרים בקוליות בָּטְמֶן ולא בֶּטְמֶן – ״זה צריך להיות קורונה־מאן ולא קורונה מן!״, צחקנו בינינו.

עידן מספר על ההשראה המוזיקלית: ״המוזיקה האהובה עלי היא פסקולי סרטים ופתיחים לסדרות. בתור ילד שגדל בתחילת הניינטיז, פסקול הילדות שלי היה הפתיחים של אקס־מן, ספיידרמן וצבי הנינג'ה, כך שהיה רק טבעי שפראזה מוזיקלית שהתנגנה בראשי יחד עם לחן לשירה של תומר ספיר (שמאוחר יותר גם דובב את הקליפ לשלוש שפות: עברית, אנגלית ויפנית) ימצאו את עצמם כפתיח לאותו גיבור־על שנרקח בעת המצוקה.
את האנימטור שחם רובין הכרתי במקלחות בצבא. אחרי שנים שבהם חיזרתי אחרי שחם שיעשה לי קליפ הפעם הוא הבין שיש פה משהו בעל פוטנציאל ויראלי. סיימנו יחד לכתוב את המילים לשיר, הוספנו עוד נגיעות של רוח התקופה כגון הקונספירציה הנוגעת לטכנולוגיית ה־5G ותרבות הפייק ניוז.

בתור נרקיסיסט, הייתי מוכרח שלגיבור העל יהיה מאלט נהדר כשלי וניסינו לחשוב איך בדיוק יראה העולם של קורונה־מאן. הבנו שהזירה המושלמת להילחם באויביו המושבעים הם הלורד פייזר ומודרנה הנסיינית ונמצאת ממש איפה שהחיסון פוגש בנגיף שמנסה לשנות את מבנה הדנ"א, כלומר בתוך תא אנושי.

אני זוכר שעיצבן אותי שבאגביות שכזו ג'יי קיי רולינג הכריזה שדמבלדור הוא בעצם גיי וחשבתי, ׳לא, ממש לא! משהו כזה עסיסי צריך להיות בפרונט׳. אז הפכנו את קורונה־מאן לגיי ואת שותפו לחיים, הטווינק החצוף קוביד לקריפטונייט שלו".

קורונה־מאן
קורונה־מאן
קורונה־מאן. איור: שחם רובין
קורונה־מאן. איור: שחם רובין
קורונה־מאן. איור: שחם רובין
קורונה־מאן. איור: שחם רובין
פייזר. איור: שחם רובין
פייזר. איור: שחם רובין

שחם מספר על תהליך היצירה: "כשנגשתי לפיתוח השפה העיצובית של הקליפ, שאבתי השראה מהסגנון החסכוני והצורני של אותן סדרות, בו כל הדמויות בנויות ממצולעים והן גזעיות.

את העיצוב של הנבלים בניתי סביב הקונספט שאויבי הקורונה הם למעשה הרופאים והמזרקים. מודרנה הנסיינית שואבת השראה מריטה ריפולסה מהפאוור ריינג'רס ומהארלי קווין, ומחזיקה בידה מזרק עצום ממדים כמטה. פייזר הוא למעשה הלחם של שרדר בואך פרדי קרוגר (אצבעות המזרקים במקום סכינים) וד"ר סטטוסקופוס הוא ד"ר אוקטפוס מספיידרמן שהמיר את כוסות השאיבה בסטטוסקופים.

עיצוב החליפה של קורונה־מאן נגזר מאנטיתזה להוראות השעה של התגוננות מפני הנגיף, המסכה שלו היא נגטיב של מסכה נגד קורונה והוא אינו לובש כפפות בניגוד לכל גיבור על מן המניין.
מוטיב חזותי מהדהד הם סלילי הדנ״א, משהו רווח בעולם של קורונה־מאן מהלוגו ועד גדרות התיל בגטו בו מרכזים את החולים עליהם מנסים את החיסונים.״

קורונה־מאן. איור: שחם רובין
קורונה־מאן. איור: שחם רובין

״כדי לקרוץ לקהל המעריצים מהדור שכמונו שגדל באייטיז ובניינטיז, שתלנו מספר רב של איסטר־אגז וציטוטים חזותיים בקליפ וביניהם: ה־meme של וולברין כשבמסגרת התמונה הוריו של קורונה־מאן הם עטלף ופנגולינית, ה-meme של באטמן סותר לרובין, מחווה לסיילור-מון, מופע הקולנוע של רוקי ואף לציור הסוראליסטי "מסתורין ומלנכוליה של רחוב" של ג'ורג'יו דה קיריקו ועוד רפרנסים רבים וחמקמקים יותר שקוראיו הנאמנים של מגזין Uncoated ישמחו לגלות ולחלוק עם חבריהם.״

מחווה לבאטמן ורובין. איור: שחם רובין
מחווה לבאטמן ורובין. איור: שחם רובין

עידן ושחם מספרים שההחלטנו שהאנימציה תהיה frame by frame, כמו שנעשתה באותן סדרות הוא תהליך יקר, אך אכן הצליחו להפיק את ההישג הנדרש שאליו כיוונו – קליפ שמכניס אותך לחוויה ילדית ומרתקת, שנשכחה בתקופתנו מהמסך. שחם אינמץ, עיצב, ביים וקימפז הכל על מנת לשמור על סגנון ואיכות אחידים, וזה אכן עובד.

בימים שלאחר מועד הפרסום, הקליפ הוסר כמעט מיידית מאינסטגרם מחשש להפצת פייק־ניוז וביוטיוב הוצמדה לו סטמפה של COVID-19 ולא התאפשר לעשות קידום ממומן. עידן מספר על האכזבה שהייתה לו. ״בימים הראשונים ראיתי שיש המון צפיות וקיבלתי לייקים מקומיקאים מקומיים שמאוד פירגנו, אבל לצערי הקליפ הוסר בפתאומיות, זה היה שוק. לא ידעתי מה לעשות, כל העבודה הקשה שהשקעתי ופוף! הקליפ נעלם. היום אני מבין שכשאתה כותב על נושא רגיש – לא כולם יסתדרו עם זה, אבל זה מה שהופך אותך כיוצר לאמן באמת, שיש מי שיגיב באיזושהי דרך ליצירה שלך״.

קליפ שמכניס אותך לחוויה ילדית ומרתקת, שנשכחה בתקופתנו מהמסך. שחם אינמץ, עיצב, ביים וקימפז הכל על מנת לשמור על סגנון ואיכות אחידים, וזה אכן עובד.

קורונה־מאן. איור: שחם רובין
קורונה־מאן. איור: שחם רובין
סקיצה מהסרטון. איור: שחם רובין
סקיצה מהסרטון. איור: שחם רובין

לאחר שהעניין טופל מול יוטיוב ולמרות הדרך הפתלתלה שעברו בדרך – הקליפ המושקע קטף מספר זכיות בפסטיבלים בחו"ל ואף ישתתף בחודש אוגוסט באנימיקס (שבוע הבא!). בסופו של דבר, הוא דן בסוגיות שהוזכרו: כזב ובדיה, ומקומן במציאות היומיומית שלנו.

מוקדש לאמירי

עידן רום ושחם רובין
עידן רום ושחם רובין

ווהו! נרשמת לניוזלטר שלנו בהצלחה!

המלצה:
קבוצת הפייסבוק שלנו Secret Uncoated כוללת יופי של ממתקים המתעדכנים על בסיס יומי, עם מלא אנשים טובים ←

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד