4 המלצות לסרטי עיצוב ואמנות בפסטיבל דוקאביב 2020

2020 המוגזמת לקחה לנו את התרבות, ההופעות, הגלריות, את בתי הקולנוע, הפסטיבלים והמסיבות. אך אל לנו להתייאש. עם כל הבלאגן שבחוץ, עומסי החום והחיים שהתהפכו על כפם, ישנו פסטיבל דוקאביב אשר בעקבות מהפכת הקורונה מביא היישר אליכן.ם לסלון קולנוע דוקומנטרי שווה ביותר מהארץ והעולם. 

אין כמו להעביר ימים של חוסר וודאות עם דוקומנטרי משובח. להלן 4 המלצות חמות וטעימות ע״י איילה ברגר.

ללכוד את לי מילר
Teresa Griffiths, אנגליה

כמו צלמות רבות וטובות, גם לי מילר הייתה אישה מסתורית, שמרבית סודותיה, עליהם שמרה בקנאות, נתגלו רק לאחר מותה. מילר הייתה אישה מרובת קריירות בתקופה שבה לנשים לא הייתה קריירה כלל. היא התחילה את הקריירה שלה כדוגמנית בניו יורק בשנות ה־20 (לאחר שאביה היה מצלם אותה בעירום בילדותה באופן כזה שמאלץ החלפת תנוחה בכיסא מאי־הנוחות) והמשיכה לפריז שם החלה לצלם והפכה להיות צלמת של ווג. היא שילבה בין אופנה, אמנות ומלחמה ובין היתר שימשה כמוזה לאמן הסוריאליסט מאן ריי.

מילר נכנסת אל תוך הכאוס הגברי בלי להתנצל. בתקופת מלחמת העולם השניה צילמה מילר עבור ווג את מחנות הריכוז אושוויץ ובוכנוואלד, ואף צילמה פורטרט עצמי שלשנים הפך לאייקוני בו היא מופיעה בגופה העירום באמבטיה של היטלר בביתו שבמינכן.

סרטה של תרזה גריפית', משרטט דיוקן רגיש ויפייפה של אישה יוצאת דופן, ומצליח לדחוס בשישים דקות את דרכה ועברה הסוער של מילר. סרט מעורר השראה, מצולם ומעוצב באסתטיקה עכשווית ומדויקת שמשאיר טעם של עוד.

הסרט ישודר ביס דוקו ובהוט 8 לאחר הפסטיבל

A Bigger Splash
Jack Hazan, 1970

סרטו של ג'ק חזן הוא אילתור מסוגנן באלגנטיות סביב אורח חייו של הצייר הבריטי דייוויד הוקני ומעגל חבריו הקרוב. בדומה לגיבוריו, גם העיסוקים העיקריים של הסרט עצמו הם קומפוזיציה וסגנון.

A Bigger Splash, אשר נקרא על שמו של הציור המפורסם של הוקני, נחשב לפורץ דרך ביחס לטיפולו בנושא הומוסקסואליות, אשר מוגש ללא פשרות אל המסך, ומספק הצצה מרתקת וחושפנית אל תוך חייו ועבודתו של הוקני, בתקופה חשובה בחייו.

הסרט מצולם בסגנון ׳זבוב על הקיר׳, כאשר שמו נגזר מהרעיון שהאירועים נראים בגילוי לב, שכן זבוב על הקיר עשוי לראות אותם, כאשר צוות המצלמה לכאורה עובד באופן לא פולשני ככל האפשר.

House Of Cardin David Ebersole & Todd Hughes, 2020

אין ספק שמוסר העבודה והנחישות של פייר קארדין הם מסת השראה רצינית ביותר. סרטם של דויד אברסון וטוד הוג'ז עוקב אחר הקריירה של מעצב האופנה הצרפתי אשר נולד באיטליה, מייסדו של מותג האופנה 'Pierre Cardin' מתחילתה ועד היום, כאשר קארדין בן ה-98 (!) אינו מפסיק להרשים בצלילות דעת וחוש הומור שנון.

תרומתו של קארדין לעולם האופנה עצומה; סגנונו האוונגרדי ושימושו בצורות גאומטריות מעוגלות, אשר לעיתים היוו ניגוד למבנה גוף האישה, הפכו אותו לדמות מעניינת וייחודית ביותר.

סרט מרתק המשלב ראיונות עכשווים עם קארדין ועם אנשי מפתח בתעשייה (בניהם — נעמי קמבל, ז'אן פול גוטייה, שרון סטון ואפילו אליס קופר) יחד עם קטעי ארכיון. הסרט משרטט את בניית האימפריה האוונגרדית והלא מתפשרת של קארדין.

הסרט ישודר בהוט 8 לאחר הפסטיבל

An Impossible Project
גרמניה, 2020

"צופה יקר, כן, גם אתה מבלה שעות בסמארטפון שלך, בגלילה מתמשכת ביוטיוב, אינסטגרם, פייסבוק… כאשר בתוך תוכך – אתה שונא את זה…" כך מתחיל הסרט "פרויקט בלתי אפשרי" של הבמאי ג'נס מאורר, סרט מתוק וחוויתי על הרנסנס של העידן האנלוגי בעולמנו הדיגיטלי. הסרט עוקב אחר מדען אוסטרי משעשע במסעו להצלת מפעל הפולארויד האחרון בעולם.

הסרט, שצולם כולו במצלמת 35 מ"מ, הוא מעין סיפור דון קישוט של המאה ה-21, המחפש את החזרת החוויה האנלוגית, ה"אמיתית" לעולם הציני והמנוכר, הדיגיטלי והאוטומטי בו אנו חיים. אותי באופן אישי הוא החזיר לחווית קניית הפולארויד הראשונה שלי בגיל 16 בדיזנגוף סנטר.
90 דקות של רומנטיקה לאנלוגיה, כנות ומתיקות.

יש פה ממתקים רציניים

ווהו! נרשמת לניוזלטר שלנו בהצלחה!

המלצה:
קבוצת הפייסבוק שלנו Secret Uncoated כוללת יופי של ממתקים המתעדכנים על בסיס יומי, עם מלא אנשים טובים ←

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד