חוזרים לקולנוע: 4 המלצות לסרטי דוקו בפסטיבל אפוס 2021

פסטיבל אפוס 2021 לסרטי תרבות ואמנות חוזר בכל הכוח אל האולמות במוזיאון תל אביב, וכולל בתוכו סרטים מרתקים. כמה המלצות חמות במיוחד, לאחר שבשנה שעברה הפסטיבל נסגר לאחר יומו הראשון.

מרינה אברמוביץ': מברווזונת לברבור

המפגש של מתעד האמנות הבריטי אלן ינטוב והאמנית הסרבית (המלכה!) מרינה אברמוביץ', עומד בלב ליבו של הסרט הזה, שמביא את סיפור חייה, אבל כדרכו של ינטוב, עוסק במפגש עצמו. ינטוב, מתעד מנוסה, הוא חלק בלתי נפרד מהסרט ונדמה שהוא רוצה שהמפגש עצמו יביא את אברמוביץ' כפי שלא ראינו אותה, וזה אכן קורה. כשהם מטיילים בין מחסני ענק שבהם ארכיונים מרהיבים של כל העבודה שלה, ינטוב ואברמוביץ' מדברים על תהליך גילויה ופיתוחה של אמנות המיצג ומרכיבים נוספים ביצירותיה.

פליני לנצח

האם יש צורך לפרט על חשיבותו של פדריקו פליני בתולדות הקולנוע? הבמאי יוג'ניו קאפוצ'יו היה נער ברימיני כשפליני צילם שם, וזכה להכיר אותו. כשהפך סטודנט וסיים את לימודי הקולנוע הצטרף כעוזר להפקת "ג'ינג'ר ופרד". בהיותו איטלקי שמכיר היטב את המקומות שמהם פליני בא, הוא חוזר אליהם, בראש וראשונה אל רימיני, שנדמה שעוד לא לגמרי סולחת לו על הגרסה הקולנועית של העיר שיצר ב־"זכרונות" המופלא, וגם אל אולפני צ'ינצ'יטה, וכמובן – אל אנשים שעבדו לצידו: כותבים, מעצבים, אשתו ג'ולייטה מסינה ושחקנים אחרים.

בולקס

אליסה בולסי, יוצרת הסרט הזה, גילתה בעליית הגג של בית משפחתה אוצר בלום: מסמכים, סרטים, מצלמות ויומנים, כולם שייכים לסבא־רבא שלה, ג'ק בולסי. בולסי, יהודי מהגר מרוסיה, המציא את מצלמת הבולקס, מצלמת הקולנוע הדמוקרטית הראשונה, המיועדת לכל אדם ולכל פינה בגלובוס. אליסה, בעצמה יוצרת קולנוע צעירה, הייתה בטוחה שהיא הראשונה במשפחתה להתעניין בקולנוע. 

הגילוי על סבה מוביל אותה לעזוב את כל מה שעשתה ולהקדיש עצמה להליכה בעקבות האיש, מהגר ניצחי, שמעולם לא מצא את מקומו בעולם אבל השפיע השפעה עצומה על תולדות הקולנוע.

חשמל זורם בכפות ידיהן

בשנות ה־20 הציג הפיזיקאי הרוסי ליאון טרמין מכשיר שניתן לנגן עליו בלי שנוגעים בו (ויש כאלה שיכולים להשתגע מהצלילים, אבל זה כבר לדיון אחר). סביר שה"טרמין" היה נעלם מהעולם לולא הופיעה איתו ושיכללה את ביצועיו קלרה רוקמור, מחלוצות המוסיקה האלקטרונית.

אולי בגלל השוליים שבהם צמחה המוסיקה האלקטרונית, הרחק מהממסד הגברי הדומיננטי, היא הפכה שדה מחקר שנשים חגגו בו את עצמאותן, כשרונן ובסופו של דבר – השפעתן. 

הסיפור הזה ידוע בעיקר לאלה שמכירים היטב את התחום, וגם ביניהם רבים אינם מבינים עד כמה היו נשים פורצות הדרך במוסיקה האלקטרונית. קלרה רוקמור, דפני אורם, ביבי ברוון, פולין אוליברוס ועוד רבות וטובות, שוחרות טכנולוגיה ומדע אך גם בעלות משיכה עזה לסאונד ולמוסיקה, עומדות במרכז הסרט, שרובו עשוי מחומרי ארכיון נהדרים, שמראים את העבודה החלוצית.

בהנחייתה של לורי אנדרסון המהממת, עובר הסרט בכל התחנות החשובות של המוסיקה האלקטרונית, גילויים ופיתוחם של מכשירים חדשים, שכלולו של הסאונד, השפעתה העצומה על מוסיקה בת זמננו והשינוי הדרמתי שחל בהפקת מוסיקה בעקבות כל הגילויים הללו. צפוף שם באוזן, ומתברר שהכל בזכות נוכחות נשית מלאת עוצמה.

ווהו! נרשמת לניוזלטר שלנו בהצלחה!

המלצה:
קבוצת הפייסבוק שלנו Secret Uncoated כוללת יופי של ממתקים המתעדכנים על בסיס יומי, עם מלא אנשים טובים ←

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד