פטי סמית׳, מרינה ואוליי, מאיה איזולה בפסטיבל אפוס 2023

פסטיבל אפוס 2023 לסרטי תרבות ואמנות יציג השנה כמה מעניינים במיוחד. שלוש המלצות חמות במיוחד שיכולות לעורר השראה, להטיל ספק על הקיים, ולפתוח מחוזות יצירתיים חדשים.

פטי סמית' משוררת

פטי סמית׳ היא אחת המוזיקאיות והמשוררות האהובות ביותר, ואגדה שמתהלכת בינינו. ללא ספק, אחת מסנדקיות הרוק הבלתי מעורערות. "ביליתי את מרבית ילדותי במחשבה שאני חייזרית. הרגשתי שאני שונה לא רק מילדים אחרים אלא מהעולם כולו", במילים אלו ובפתיחות לב מרגשת שיתפה פטי סמית' במהלך תוכנית לילדים את תחושת הזרות שתמיד חשה.

באמצעות קטעי ארכיון, שימוש ייחודי באנימציה וראיונות עם האמנית האייקונית לאורך השנים, הסרט שוזר את סיפור הצלחתה הלא מובנת מאליה של אחת המוזיקאיות המדהימות היום, שסללה את דרכה מהגעתה לראשונה לניו־יורק ששינתה את חייה כצעירה בסוף שנות השישים, דרך שהותה במלון צ'לסי המפורסם והתמנגלות עם אמנים מקומיים, ועד הרכבה הראשון שניגן ב-CBGB. הסרט מנסה לפצח את דמותה, ומצליח בשפע הזדמנויות. הפקה של Arte הצרפתית.

בונוס: שווה לבדוק את הסרט Patti Smith: Dream of Life למטיבי־לכת־סמית׳.

יום שישי | 10.3 | 14:00
אולם קאופמן, מוזיאון תל אביב

מרינה ואוליי: הסוף לא ידוע

כולי תקווה שהסרט הזה מגיע עם חבילת טישו בכניסה לאולם. הסרט עוסק באחד הזוגות היפים ביותר של אמנות המיצג — מרינה אברמוביץ' ואוליי — שבחנו במשך עשור את גבולות הגוף, הכאב והסבל בשורה של מיצגים פרובוקטיביים. השניים הותירו חותם בל יימחה בעולם האמנות המודרנית והגדירו מחדש את גבולותיה. ב־1988, לאחר כמה שנים של מתיחות ביניהם, החליטו השניים להפריד כוחות במיצג אחרון, שבו הם צעדו האחד לעבר השנייה מצדדיה השונים של החומה הסינית. לאחר סיומו של אותו מיצג לא חידשו השניים את הקשר ביניהם, מלבד הפגישה האייקונית ב-MoMA שתועדה בסרט הדוקו The Artist is Present (הפתיע אותה, השובב).

בזמן צילומי הסרט, כשימיו של אוליי ספורים לאחר שחלה בסרטן, השניים ישבו זה מול זו ומול המצלמה והעלו זכרונות מעברם, שביניהם משובצים קטעים מהמיצגים המשותפים שלהם. הם סוקרים את דרכם המשותפת – האמנותית והאישית כאחד, וברגע מסויים הדו־שיח הופך לשיחה אינטימית על הפרידה ועל המוות המתקרב של אוליי.

יום שישי | 10.3 | 21:00
אולם רקנאטי מוזיאון תל אביב

אדונית הצבעים והצורות

המעצבת הפינית מאיה איזולה (Maija Isola) הייתה אחראית לתבניות העיצוב המופיעות על חולצות, ציפות, שטיחים ועוד שלל חפצים יומיומיים. נפטרה ב־2001 והשאירה אחריה מורשת פאטרנים מרהיבים (שווה להציץ בספרי הסקיצות שלה).

מתחילת הסיקסטיז ועד סוף האייטיז כיהנה איזולה כראש מחלקת עיצוב הבית של חברת האופנה הפינית הנחשבת Marimekko, ובמקביל עסקה גם בעיצוב בגדים ובאמנות חזותית. אם טסתם פעם בחברת פינאייר, המטוסים של החברה מעוטרים באמנות שלה. הדוקו החדש והמרתק עוסק בדרכה האמנותית הייחודית של איזולה, בתחנות חייה וגם בדרך שבה הצליחה לתמרן לצד שלושה בעלים ושלושה ילדים – אחת מהן, וגם הנכדה, ממשיכות כיום את דרכה.

יום שבת | 11.3 | 19:00
אולם קאופמן מוזיאון תל אביב

ווהו! נרשמת לניוזלטר שלנו בהצלחה!

המלצה:
קבוצת הפייסבוק שלנו Secret Uncoated כוללת יופי של ממתקים המתעדכנים על בסיס יומי, עם מלא אנשים טובים ←

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד