fbpx

קלפטר, פרויקט הגמר של עידן אפשטיין, ממשיך לצלצל

שמונה שנים אחרי שהמעצב והמוזיקאי עידן אפשטיין הגיש את פרויקט הגמר שלו בשנקר — ‘קלפטר‘ — הוא עדיין מצלצל יפה, ומהווה את אחד הפרויקטים המרשימים והמעמיקים שנעשו בעשור שחלף במחלקות לתקשורת חזותית.

׳קלפטר׳ היא חברת גיטרות ישראלית דימיונית, שהולכת עד הסוף, ולא מייצרת רק גיטרות – אלא גם שופעת במרצ׳נדייז: מפרטים, מיתרים, רצועות, פוסטרים ועוד.

הראיון הבא פורסם חודש לאחר תערוכת הבוגרים של מחזור 2012, בבלוג ׳מאחורי הכלים׳ שבו סקרתי כלי נגינה של מוזיקאים ויצרנים ישראלים. 

‘קלפטר’ הוא פרויקט הגמר של עידן אפשטיין, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר וניהל בזמנו את הסטודיו האדיר Uber יחד עם בן נתן. החל משנה ב׳ התחיל לעבוד בעיצוב, ותחת ידו המוכשרת עברו מותגי מוזיקה ישראלים מוכרים לחובבי הז׳אנר – רעש געש (ז”ל), Stomp Romp, המיתוג של Greenhouse Effects (את האיורים על הפדאלים אייר יונתן פופר) והקמפיין של חברת On.Tour (חבילות טיסה להופעות בחו”ל).

בימים אלו אפשטיין ויז’ואל דירקטור ב-Mixtiles ומעצב עצמאי שמשתף פעולה יחד עם מעצבים נוספים – ניל כהן, רחל מוגרבי, יוניל ועוד. בנוסף, בימים שבשגרה הוא נודד עם להקת OSOG שמנגנת אמריקנה ושיחררה לאחרונה אלבום חדש דנדש.

ספר על הפרויקט.

“מדובר במיתוג לחברת גיטרות ישראלית מסחרית, כמו פנדר\גיבסון רק שלנו – בעברית, ובועטת כמו שרק ישראלים יודעים לבעוט. הפרויקט נעשה במסגרת שנקר, כפרויקט הגמר שלי אחרי 4 שנות לימודים במסלול לתקשורת חזותית. כמובן שתמיד יש את מי שיבוא ויגיד ‘יש כבר גיטרות ישראליות’- וזה נכון. יש בוני גיטרות מאוד מוכשרים בארץ, אבל הם “בוטיק”, “קוסטום מייד” (ותמיד רושמים את השם שלהם באנגלית). פה המטרה הייתה לחשוב כמו חברה מסחרית, ייצור המוני ונגיש עם דגש על המסורת הישראלית, שכמובן מתבססת (ברוק) מהתרבות האנגלו-אמריקאית.”

מה היו ההשפעות לעיצוב? מה מיוחד בגיטרה?

“ההשפעות בעיצוב הגיע אחרי מחקר קונספטואלי וויזואלי לתרבות הרוק הישראלית, האמריקאית והגיטרה החשמלית. לדוגמה – הגיטרה היא על בסיס טלקסטר מכיוון שגם זאת הגיטרה החשמלית (סוליד-באדי) הראשונה שייצרו וגם כי כל חברה מסחרית חדשה שמתחילה בייצור המוני מתחילה בטייק־אוף לטלה או סטראט (ובדר”כ הדגם אחרי זה מזכיר לס-פול),” מספר אפשטיין.

עיצוב הפוסטרים והשפה הגרפית כלל השראות מהסימבוליקה הישראלית, “שכמו הרוק הישראלי – מקורה מהגלות”, אומר אפשטיין. “ביחד עם סגנון מעולם הקעקועים. כמו הלוגו, שבנוי ממגן דוד- שזה סמל מהמזרח הרחוק, לפני שהיה יהודי, וכמו החמסה, שמקורה בהודו וכדומה.”

מה שהנחה את עידן בפרויקט זה המשפט “רוק ישראלי מקורי”. עידן ניסה להבין מה ישראלי ברוק, ומה מקורי במושג ‘ישראלי’. “כך למעשה הגעתי למסקנה שמה שמרכיב אותנו כישראלים – זה הרבה אלמנטים שהם לא ישראלים. תקרא לזה קיבוץ גלויות, כור היתוך או פשוט המנעד השורשי ממנו אנו הישראלים מורכבים.

מה שמיוחד וחדש בעיצוב הגיטרה עצמה הוא קודם כל ה-pickguard – זה החלק שמקפיץ את הגיטרה לדעתי. בגלל שהגוף היה טלה, חיפשתי מה יביא את ה’טוויסט’ – מה יגרום לטלה המוכרת להראות כמו גיטרה חדשה ושונה. ע”י עיצוב מאוד פשוט של הפיקגארד נוצרה לדעתי גיטרה חדשה, מקורית – על הבסיס האמריקאי המוכר והישן,” אפשטיין משתף.

הפיקגארד. קלפטר - עידן אפשטיין
הפיקגארד. קלפטר - עידן אפשטיין
קלפטר - עידן אפשטיין
קלפטר - עידן אפשטיין
קלפטר - עידן אפשטיין
קלפטר - עידן אפשטיין
הדסטוק. קלפטר - עידן אפשטיין
הדסטוק. קלפטר - עידן אפשטיין

בעיניו, גם ההדסטוק נחשב כטוויסט מגניב בגיטרה. “כל חברה שמכבדת את עצמה יש לה הדסטוק מקורי (ע”ע פנדר/גיבסון). זה כמו הבקבוק של קוקה קולה – צריך לזהות אותו רק מלראות את הצל שלו – וגם פה, חיפשתי צורה מעניינת ושונה. חיתוך הזוויות של הראש והצורה נבע בעצם מהלוגו – שהוא אבן היסוד של כל המיתוג.״

בעיניי לפחות, יש משהו הרבה יותר מרשים בגיטרה, מעבר להדסטוק, לפיקגארד, לעצים ולצבעים. בתוך הגיטרה, יש לא פחות מפדאל אוברדרייב Goldrive של Greenhouse Effects. כן, כן. במשיכת כפתור מסוג Push-Pull של ה-Tone בגיטרה ניתן להפעיל את האוברדרייב.

מה כלל תהליך המיתוג? האם תיכננת גם את מראה הגיטרה והעצים?

“תהליך המיתוג כלל קונספט תוכני, קונספט עיצובי והפקה. האלמנטים שנעשו הם – גיטרה, מפרטים, רצועת עור לגיטרה, שלישיית פוסטרים, ברושור, סט מיתרים (עטיפה), סיכת מתכת, בנדנה, אתר חברה, פרסומת לחברה וקעקועים חד־פעמיים (טאטו).”

אפשטיין מגלה שהוא תכנן את מראה הגיטרה והעצים, ושבכלל השאיפה הייתה שהגיטרה קודם כל תראה טוב בפן העיצובי. על הדרך הוא זכה בסאונד מלא ביצים. “בתיאוריה הגיטרה בנויה רק מעצים ישראלים (עוד ייחוד לחברת הגיטרות ‘קלפטר’), אבל מכיוון שעץ צריך לעבור 5 שנים של ייבוש בשביל להיות תקין לגיטרה – בפועל אלו עצים אמריקאים. בתיאוריה הגוף עשוי מעץ זית – בפועל זה נורת’ן־סוומפ־אש. בתאוריה הצוואר מאלון – בפועל זה מייפל. בתאוריה הפרטבורד מאקליפטוס – בפועל זה מאבוני. הגיטרה מאוד כבדה, יותר בכיוון של לס פול, וזה נותן הרגשה מאוד שונה מהטלה המוכרת.” הפיקאפים, אם תהיתם, הם האמבקרים P90, שנותנים לגיטרה סאונד שמנמן, בנוסף להרכב העצים.

איזה אנשי מקצוע עזרו לך בפרויקט, מה כל אחד מהם תרם ואיך הגעת אליהם?

“האיש והאגדה, שבלעדיו הפרויקט הזה לא היה קורה הוא לירון כהן. הוא מי שבנה את הגיטרה פיזית, ייעץ לי לגבי הכל, סבל אותי לאורך תקופה ממושכת בה אני משגע אותו לגבי כל פיפס, שיחות של שעות, פגישות של שעות ובגדול – אני לא מבין איך הוא לא הוריד לי כאפה מזמן! בהחלט מגיעה לו קידה על זה. למזלי הוא פרפקציוניסט לא פחות ממני, ולדעתי העבודה והצורה בה הוא בנה את הגיטרה זאת אומנות בפני עצמה.

גרינהאוס אפקטס. עיצוב: עידן אפשטיין, איור: יונתן פופר
גרינהאוס אפקטס. עיצוב: עידן אפשטיין, איור: יונתן פופר

״בנוסף יש את רועי זכרי, הידוע יותר כגרינהאוס אפקטס. הוא אחראי לחיווט של הגיטרה וכמובן הפדאל הפנימי. הוא נרתם למשימה, שעות של הלחמות וסלטים אצל לירון. את רועי אני מכיר דרך העבודה המשותפת עם הסטודיו שלי ושל נטלי, אשר מיתג ועיצב את גרינהאוס ובעקבות זאת נהיינו חברים טובים מאוד. את לירון הכרתי דרך רועי. כשהתחלתי את הפרויקט הוא ישר אמר לי לדבר איתו, ומאז צמחה חברות נפלאה!״

מיתרים. קלפטר - עידן אפשטיין
מיתרים. קלפטר - עידן אפשטיין
רצועה לגיטרה. קלפטר - עידן אפשטיין
רצועה לגיטרה. קלפטר - עידן אפשטיין

היו קשיים מיוחדים לקראת ההגשה?

“כמו כל פרויקט גמר, היו מלא בעיות. יש לך רק 3 חודשים לה-כ-ל (מהקונספט עד לביצוע). חוסר וודאות, עצבים ומתח זה חלק מהקטע. הגיטרה היתה מוכנה רק ארבעה ימים לפני ההגשה, שבארבעת הימים האלו הייתי צריך עוד לצלם אותי לפרסומת ולברושור, ולהפיק את שניהם. היה קשה, אך אני מרוצה!”

מפרטים. קלפטר - עידן אפשטיין
מפרטים. קלפטר - עידן אפשטיין
קלפטר - עידן אפשטיין
קלפטר - עידן אפשטיין

את ׳קלפטר׳ הנחה דקל בוברוב, וראש המחלקה היה איציק רנרט.

עידן אפשטיין. צילום: ניל כהן
עידן אפשטיין. צילום: ניל כהן

איפה אפשר למצוא את עידן?

עוד כתבות מעניינות

אנימציה

חני גודמן וינקלר וטלי גנשפט מייצרות פילים בחלל בסטופ מושן

חני גודמן וינקלר וטלי גנשפט, סטודנטיות שנה ד׳ בבצלאל, סיימו לפני מספר חודשים לעבוד על סרט הגמר שלהן במסלול לאנימציה במחלקה לאמנויות המסך – ׳יש פילים בחלל׳. החל ממרץ 2020 ועד סיום הסרט בספטמבר האחרון, הן כתבו יומן שמתעד את התהליך המרתק. בואו נצלול למסע האנימטיבי שלהן.

קרא עוד »
Forma Studio
עיצוב תעשייתי

סטודיו FORMA של רז עומר ואריאל אניספלד מביא ניחוחות של חו״ל

רז עומר ואריאל אניספלד החליטו להקים סטודיו לעיצוב תעשייתי, לאחר שנים של רילוקיישן והתנסויות מגוונות בחו״ל. שניהם בוגרי שנקר, ואני תופס אותם בזמן הקמת הסטודיו החדש – FORMA – שנועד ללוות ולעצב מוצרים ליזמים עם רעיונות מעניינים.

קרא עוד »

שליחת פלייליסט מהמם במיוחד