fbpx

איילה ממליצה: דוקו על מוריאמה־סאן

פינה חדשה של איילה ברגר במטרה לעורר את נקבוביות ההשראה שלכם.ן בצורת סרטי קולנוע דוקומנטרים, מתוקים, מסקרנים ולעתים חצופים הנוגעים במגוון תחומים בעולם העיצוב והאומנות. הפעם: אדריכלות, מוריאמה־סאן.

Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE

הסוכריה הראשונה שברצוני לחלוק עמכם היא ממתק יפהפה, עדין ורגיש שגיליתי בטיול בעיר טוקיו בדיוק לפני שנה, במסגרת קורס קיץ שעברתי בסוף שנתי השנייה ללימודים בבצלאל. הסרט הופיע גם בפסטיבל דוקאביב 2017.

׳מוריאמה-סאן׳ (2016), סרטם של אילה בקה ולואיז למואן (Ila Beka & Louise Lemoine), עוסק בקשר ייחודי בין אדם לביתו. זהו סרט דוקומנטרי קטן ואינטימי, המגולל את סיפורו של אדם פשוט וצנוע, בודד אך מלא בעולמו, המתגורר במבנה יוצא דופן, כמו מעין כפר קטן באמצע העיר הכי סואנת בעולם – טוקיו.

קיסמו של הסרט גלום בתוך מיבנו, הנוצר כמעין תנועתיות חולמנית בתוך יער, עולם פנימי, שבנוי ממבנים לבנים מבטון בתוך העיר הכי צפופה בעולם. הסרט כולו בנוי בצורה של זרימה ותנועה אל מול השתהות חולמנית, קומפוזיציות מוקפדות, עצמאיות מרחבית, רגישות ועדינות רבה. כל הסרט כמו גם בריאת מבנו של הבית של מוריאמה נקשרים בקשר אחיד אך מפותל, כאשר כך גם משורטטת דמותו של מוריאמה סאן, כמעיין נזיר עכשווי- אדם נעים וצנוע, בודד מאד אך עם עולם פנימי רחב ידיים ומרתק. חובב מוזיקת נויז אשר היא לכשעצה מוזיקה שנוטה לאתגר את ההבחנה הקונבנציונלית בין צלילים הנחשבים מוזיקליים לכאלו שלא, אי־הרמונית, א-סימטרית, אך יוצרת אחדות של זמן. כך ביתו וחייו של האיש — אשר מעולם בימי חייו אינו יצא מגבולות העיר טוקיו — אך עולמו הפנימי חסר גבולות.

Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE

כבר בפריים הראשון של הסרט, נגלות בפנינו ערמות של ספרים, סרטי דיוידי וקלטות המאורגנות בערימות מדוקדקות על רצפת הפרקט במרתפו של מוריאמה, ממלכתו הסודית, מעין הצצה אל תוך תוכו – שם הוא יושב/ שוכב על הרצפה ומאזין למוזיקת נויז, ובייחוד לאומן ספציפי אהוב עליו במיוחד בשם Otomo Yoshihide (עליו מוריאמה ובקה מדברים רבות לאורך הסרט).

הסרט הזה נגע בליבי מכל־כך הרבה כיוונים. החל מהצילום הרגיש המתייחס לפרטי הפרטים בעדינות מענגת, קומפוזיציות ובניית פריימים נקיים (כיאה למבנה, לאיש ולסיפור) שעושות נעים בפנים. וכן באדם עצמו, אשר ממבט מבחוץ ניתן לחשוב עליו כזאב בודד אשר חיי לבדו בבית מפורק (ליטרלי), שמעולם לא עזב את מדינתו או את עיר מולדתו, שאיבד את משפחתו, אך עולמו וענוותו של אותו האיש כל כך נוגעת ללב, כל כך ממיסה שלא ניתן שלא להתרגש מהניואנסים שבאים לידי ביטוי בהתנהלותו של מוריאמה. 

אף על פי שבקה ומוריאמה אינם דוברים את אותה השפה – ניתן לחוש באנרגיה הכמעט מיסטית האופפת את הדמויות ואת כל הסרט כולו, בשפה המשותפת אותה מצאו אשר חיברה בניהם מלכתחילה. שפת התשוקה והאהבה לתרבות- לקולנוע, למוזיקה, ליופי ולסיפורים.

Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE
Moriyama San. Credit: BÊKA & LEMOINE

יש פה ממתקים רציניים

קלפטר - עידן אפשטיין
עיצוב גרפי

קלפטר, פרויקט הגמר של עידן אפשטיין, ממשיך לצלצל

שמונה שנים אחרי שהמעצב והמוזיקאי עידן אפשטיין הגיש את פרויקט הגמר שלו בשנקר — ‘קלפטר’ — הוא עדיין מצלצל יפה, ומהווה את אחד הפרויקטים המרשימים והמעמיקים שנעשו בעשור שחלף במחלקות לתקשורת חזותית.

׳קלפטר׳ היא חברת גיטרות ישראלית דימיונית, שהולכת עד הסוף, ולא רק מייצרת גיטרות – אלא גם שופעת במרצ׳נדייז: מפרטים, מיתרים, רצועות, פוסטרים ועוד.

קרא עוד »
מיקסטייפים

Mixtape – ANAT GUTBERG

חדשה דנדשה, יצאה מדלתות בצלאל, ענת גוטברג מעצבת מוכשרת עם משיכה חזקה לדימויים שזזים ומוזיקה. ענת, בחרה לנו מוזיקה רגועה ללילות ארוכים ומהנים ולרכיבות אופניים

קרא עוד »
עיצוב

תחת לחץ

ריחות של דיו טרי, רחשי סכיני החיתוך המפלסות דרכן בעץ, אורות בוהקים הצורבים את התמונה בכימיקלים רגישים לאור וחריקות מכבשי המתכת, הן התוספות הצבעוניות שמוסיפים

קרא עוד »